Fixtures

Saturday 2 October 2021

Northern Premier League - Premier

15:00
Ashton United
P - P
Radcliffe
Radcliffe in FA Cup
15:00
Ashton United
vs
Warrington Town
ex 05/10
15:00
Bamber Bridge
P - P
Whitby Town
Whitby in FA Cup
15:00
Basford United
P - P
Hyde United
Basford in FA Cup
15:00
Buxton
P - P
Atherton Collieries
Both Sides in FA Cup
15:00
Lancaster City
vs
Gainsborough Trinity
15:00
Matlock Town
vs
FC United of Manchester
15:00
Morpeth Town
P - P
Warrington Town
Morpeth in FA Cup
15:00
Nantwich Town
vs
South Shields
15:00
Scarborough Athletic
vs
Mickleover
15:00
Stalybridge Celtic
vs
Stafford Rangers
15:00
Witton Albion
vs
Grantham Town

Northern Premier League - East

15:00
Bridlington Town
vs
Lincoln United
15:00
Dunston
vs
Ossett United
15:00
Liversedge
vs
Yorkshire Amateur
15:00
Pickering Town
vs
Worksop Town
15:00
Sheffield FC
vs
Hebburn Town
15:00
Stocksbridge Park Steels
vs
Shildon A.F.C.
15:00
Stockton Town
vs
Frickley Athletic

Northern Premier League - Midlands

15:00
Cambridge City
vs
Bedworth United
15:00
Carlton Town
vs
Coleshill Town
15:00
Chasetown
vs
Yaxley
15:00
Corby Town
vs
Sutton Coldfield Town
15:00
Halesowen Town
vs
Wisbech Town
15:00
Ilkeston Town
vs
Histon
15:00
Loughborough Dynamo
vs
Daventry Town
15:00
Shepshed Dynamo
vs
Spalding United
15:00
Soham Town Rangers
vs
Belper Town
15:00
Sporting Khalsa
P - P
Stamford
Stamford in FA Cup

Northern Premier League - West

15:00
1874 Northwich
vs
Bootle
15:00
City of Liverpool FC
P - P
Market Drayton Town
City of L'Pool in FA Cup
15:00
Clitheroe
vs
Kidsgrove Athletic
15:00
Glossop North End
vs
Workington
15:00
Kendal Town
P - P
Runcorn Linnets
Runcorn in FA Cup
15:00
Kendal Town
vs
Trafford
ex 08/02
15:00
Mossley
vs
Warrington Rylands
15:00
Prescot Cables
vs
Colne
15:00
Ramsbottom United
vs
Leek Town
15:00
Widnes
vs
Newcastle Town

The Emirates FA Cup 21-22 - Third Qualifying Round

15:00
Atherton Collieries
vs
Marine
15:00
Basford United
vs
Banbury United
15:00
City of Liverpool FC
vs
Buxton
15:00
Curzon Ashton
vs
Cleethorpes Town
15:00
Marske United
vs
Chester
15:00
Pontefract Collieries
vs
Handsworth FC
15:00
Radcliffe
vs
Morpeth Town
15:00
Runcorn Linnets
vs
Gateshead
15:00
Stamford
vs
Norwich United
15:00
York City
vs
Whitby Town

Monday 4 October 2021

Northern Premier League - East

19:45
Brighouse Town
vs
Stocksbridge Park Steels
ex 25/09

Birmingham Senior Cup 21-22 - First Round

19:45
Coleshill Town
vs
Halesowen Town

Tuesday 5 October 2021

Northern Premier League - Premier

19:45
Bamber Bridge
vs
South Shields
19:45
Basford United
vs
FC United of Manchester
19:45
Buxton
vs
Whitby Town
19:45
Lancaster City
vs
Stafford Rangers
19:45
Matlock Town
vs
Mickleover
19:45
Morpeth Town
vs
Radcliffe
19:45
Nantwich Town
vs
Gainsborough Trinity
19:45
Scarborough Athletic
vs
Atherton Collieries
19:45
Stalybridge Celtic
vs
Grantham Town
19:45
Witton Albion
vs
Hyde United

Northern Premier League - Midlands

19:45
Chasetown
vs
Soham Town Rangers
ex 18/09
19:45
Shepshed Dynamo
vs
Corby Town
ex 24/08

Northern Premier League - West

19:45
Warrington Rylands
vs
Workington
ex 24/08

Manchester Premier Cup 21-22 - First Round

19:45
Chadderton
vs
Ashton United

The West Riding County Cup 21-22 - First Round

19:45
Selby Town
vs
Ossett United

Wednesday 6 October 2021

Northern Premier League - Midlands

19:45
Cambridge City
vs
Stamford
ex 18/09

Saturday 9 October 2021

Northern Premier League - Premier

15:00
Atherton Collieries
vs
Matlock Town
15:00
FC United of Manchester
vs
Nantwich Town
15:00
Gainsborough Trinity
vs
Ashton United
15:00
Grantham Town
vs
Bamber Bridge
15:00
Hyde United
vs
Lancaster City
15:00
Mickleover
vs
Morpeth Town
15:00
Radcliffe
vs
Buxton
15:00
South Shields
vs
Basford United
15:00
Stafford Rangers
vs
Scarborough Athletic
15:00
Warrington Town
vs
Stalybridge Celtic
15:00
Whitby Town
vs
Witton Albion

The FA Trophy 21-22 - Second Qualifying Round

15:00
1874 Northwich
vs
Marine
15:00
Bedford / St Neots
vs
Cambridge City
15:00
Bridlington Town
vs
Sheffield FC
15:00
Bury Town
vs
Wisbech Town
15:00
C/Liverpool/Stockton
vs
Colne
15:00
Carlton Town
vs
Bedworth United
15:00
Chasetown
vs
Halesowen Town
15:00
Cleethorpes Town
vs
Shildon
15:00
Clitheroe
vs
Liversedge
15:00
Coleshill Town
vs
Kempston/Newcastle
15:00
Corby Town
vs
Histon
15:00
Kendal Town
vs
Pontefract/Yorkshire Ams
15:00
Kidsgrove Athletic
vs
Evesham United
15:00
Lincoln United
vs
Sutton Coldfield Town
15:00
Loughborough Dynamo
vs
S/Khalsa/Dereham
15:00
Market Drayton Town
vs
Leek Town
15:00
Marske United
vs
Glossop North End
15:00
Mossley
vs
Ossett United
15:00
Pickering Town
vs
Ramsbottom United
15:00
Prescot Cables
vs
Frickley Athletic
15:00
Soham Town Rangers
vs
Shepshed Dynamo
15:00
Spalding United
vs
Belper Town
15:00
Stamford/Daventry
vs
Ilkeston Town
15:00
Stocksbridge Park Steels
vs
Widnes/Brighouse
15:00
Tadcaster Albion
vs
Runcorn Linnets
15:00
Trafford
vs
Bootle
15:00
Warrington Rylands
vs
Hebburn Town
15:00
Workington
vs
Dunston/Worksop
15:00
Yaxley
vs
Biggleswade

Tuesday 12 October 2021

Northern Premier League - Premier

19:45
Bamber Bridge
vs
Atherton Collieries
19:45
Basford United
vs
Buxton
19:45
Grantham Town
vs
Matlock Town
19:45
Hyde United
vs
Radcliffe
19:45
Lancaster City
vs
FC United of Manchester
19:45
Mickleover
vs
Stafford Rangers
19:45
Nantwich Town
vs
Warrington Town
19:45
South Shields
vs
Morpeth Town
19:45
Whitby Town
vs
Scarborough Athletic
19:45
Witton Albion
vs
Ashton United

Northern Premier League - East

19:45
Marske United
vs
Brighouse Town
ex 02/10
19:45
Pontefract Collieries
vs
Stocksbridge Park Steels
ex 18/09
19:45
Worksop Town
vs
Dunston
ex 25/09

Northern Premier League - Midlands

19:45
Loughborough Dynamo
vs
Halesowen Town
ex 18/09

Northern Premier League - West

19:45
City of Liverpool FC
vs
1874 Northwich
ex 18/09
19:45
Marine
vs
Kidsgrove Athletic
ex 18/09
19:45
Prescot Cables
vs
Widnes
ex 14/10
19:45
Runcorn Linnets
vs
Newcastle Town
ex 24/08

Manchester Premier Cup 21-22 - First Round

19:45
Wythenshawe Town
vs
Trafford

Friday 15 October 2021

Northern Premier League - East

19:45
Ossett United
vs
Liversedge
ex 16/10

Saturday 16 October 2021

Northern Premier League - Premier

15:00
Ashton United
vs
Nantwich Town
15:00
Atherton Collieries
vs
Mickleover
15:00
Buxton
vs
Hyde United
15:00
FC United of Manchester
vs
Grantham Town
15:00
Matlock Town
vs
South Shields
15:00
Morpeth Town
vs
Basford United
15:00
Radcliffe
vs
Lancaster City
15:00
Scarborough Athletic
vs
Witton Albion
15:00
Stafford Rangers
vs
Gainsborough Trinity
15:00
Stalybridge Celtic
vs
Bamber Bridge
15:00
Warrington Town
vs
Whitby Town

Northern Premier League - East

15:00
Cleethorpes Town
vs
Sheffield FC
15:00
Dunston
vs
Yorkshire Amateur
15:00
Hebburn Town
vs
Lincoln United
15:00
Marske United
vs
Pontefract Collieries
15:00
Shildon A.F.C.
vs
Brighouse Town
15:00
Stockton Town
vs
Pickering Town
15:00
Tadcaster Albion
vs
Bridlington Town
15:00
Worksop Town
vs
Stocksbridge Park Steels

Northern Premier League - Midlands

15:00
Bedworth United
vs
Wisbech Town
15:00
Cambridge City
vs
Shepshed Dynamo
15:00
Carlton Town
vs
Loughborough Dynamo
15:00
Chasetown
vs
Histon
15:00
Coleshill Town
vs
Corby Town
15:00
Ilkeston Town
vs
Soham Town Rangers
15:00
Spalding United
vs
Daventry Town
15:00
Stamford
vs
Belper Town
15:00
Sutton Coldfield Town
vs
Sporting Khalsa
15:00
Yaxley
vs
Halesowen Town

Northern Premier League - West

15:00
1874 Northwich
vs
Colne
15:00
Bootle
vs
Prescot Cables
15:00
City of Liverpool FC
vs
Trafford
15:00
Kendal Town
vs
Marine
15:00
Market Drayton Town
vs
Glossop North End
15:00
Mossley
vs
Clitheroe
15:00
Newcastle Town
vs
Workington
15:00
Runcorn Linnets
vs
Ramsbottom United
15:00
Warrington Rylands
vs
Kidsgrove Athletic
15:00
Widnes
vs
Leek Town

Tuesday 19 October 2021

Northern Premier League - Premier

19:45
Buxton
vs
Scarborough Athletic
ex 07/09

Northern Premier League - East

19:45
Bridlington Town
vs
Frickley Athletic
ex 07/09
19:45
Cleethorpes Town
vs
Stocksbridge Park Steels
ex 07/09
19:45
Hebburn Town
vs
Brighouse Town
ex 18/09

Manchester Premier Cup 21-22 - First Round

19:45
Glossop North End
vs
Hyde United
19:45
Irlam
vs
Mossley

Birmingham Senior Cup 21-22 - First Round

19:45
Sutton Coldfield Town
vs
Birmingham City

Cheshire Senior Cup 21-22 - First Round

19:45
Witton Albion
vs
Winsford United

Wednesday 20 October 2021

Mid Cheshire District FA Senior Cup 21-22 - Semi-Final

19:45
Barnton
vs
1874 Northwich

Saturday 23 October 2021

Northern Premier League - Premier

15:00
Bamber Bridge
vs
Ashton United
15:00
Basford United
vs
Radcliffe
15:00
Gainsborough Trinity
vs
Atherton Collieries
15:00
Grantham Town
vs
Warrington Town
15:00
Hyde United
vs
Scarborough Athletic
15:00
Lancaster City
vs
Matlock Town
15:00
Mickleover
vs
Stalybridge Celtic
15:00
Nantwich Town
vs
Morpeth Town
15:00
South Shields
vs
Buxton
15:00
Whitby Town
vs
Stafford Rangers
15:00
Witton Albion
vs
FC United of Manchester

Northern Premier League - East

15:00
Bridlington Town
vs
Hebburn Town
15:00
Brighouse Town
vs
Worksop Town
15:00
Lincoln United
vs
Shildon A.F.C.
15:00
Liversedge
vs
Stockton Town
15:00
Pickering Town
vs
Cleethorpes Town
15:00
Pontefract Collieries
vs
Tadcaster Albion
15:00
Sheffield FC
vs
Dunston
15:00
Stocksbridge Park Steels
vs
Marske United
15:00
Yorkshire Amateur
vs
Frickley Athletic

Northern Premier League - Midlands

15:00
Belper Town
vs
Bedworth United
15:00
Corby Town
vs
Chasetown
15:00
Daventry Town
vs
Cambridge City
15:00
Halesowen Town
vs
Ilkeston Town
15:00
Histon
vs
Yaxley
15:00
Loughborough Dynamo
vs
Coleshill Town
15:00
Shepshed Dynamo
vs
Stamford
15:00
Soham Town Rangers
vs
Carlton Town
15:00
Sporting Khalsa
vs
Spalding United
15:00
Wisbech Town
vs
Sutton Coldfield Town

Northern Premier League - West

15:00
Clitheroe
vs
Widnes
15:00
Colne
vs
Bootle
15:00
Glossop North End
vs
Warrington Rylands
15:00
Kidsgrove Athletic
vs
Mossley
15:00
Leek Town
vs
Kendal Town
15:00
Marine
vs
City of Liverpool FC
15:00
Prescot Cables
vs
1874 Northwich
15:00
Ramsbottom United
vs
Newcastle Town
15:00
Trafford
vs
Market Drayton Town
15:00
Workington
vs
Runcorn Linnets

Tuesday 26 October 2021

Northern Premier League - Premier

19:45
Witton Albion
vs
Atherton Collieries
ex 07/09

Northern Premier League - East

19:45
Cleethorpes Town
vs
Liversedge
ex 18/09
19:45
Marske United
vs
Worksop Town
ex 18/09

Northern Premier League - Midlands

19:45
Bedworth United
vs
Sutton Coldfield Town
ex 18/09
19:45
Spalding United
vs
Belper Town
ex 18/09

Northern Premier League - West

19:45
Leek Town
vs
Prescot Cables
ex 18/09
19:45
Runcorn Linnets
vs
Mossley
ex 18/09

Cheshire Senior Cup 21-22 - First Round

19:45
Congleton Town
vs
Stalybridge Celtic

Wednesday 27 October 2021

Northern Premier League - Midlands

19:45
Corby Town
vs
Sporting Khalsa
ex 18/09

Saturday 30 October 2021

Northern Premier League - East

15:00
Lincoln United
vs
Stockton Town
ex 25/09

Latest news

Lewis Turner departs Scarborough Athletic
Scarborough Athletic Lewis Turner departs Scarborough Athletic

Scarborough Athletic have announced the departure of Lewis Turner.

Paul Dawson: “It’s a very strong league”
Lancaster City Paul Dawson: “It’s a very strong league”

Lancaster City’s Paul Dawson says the 2021/22 Pitching In Northern Premier League season is a year where anyone is capable of winning.

Ryan Hutchinson departs Morpeth Town
Morpeth Town Ryan Hutchinson departs Morpeth Town

Morpeth Town have confirmed that Ryan Hutchinson has left the club.

The Pitching In Northern Premier League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe