Results

Tuesday 22 September 2020

The Emirates FA Cup 20-21 - First Qualifying Round

19:45
AFC Mansfield
vs
Gainsborough Trinity
19:45
Atherton Collieries
P - P
Bamber Bridge
19:45
Banbury United
vs
Carlton Town
19:45
Buxton
vs
Belper Town
19:45
Chasetown
vs
Basford United
19:45
City of Liverpool FC
vs
Morpeth Town
19:45
Coalville Town
vs
Sheffield FC
19:45
Coventry Sphinx
vs
Ilkeston Town
19:45
FC United of Manchester
vs
Pontefract Collieries
19:45
Frickley Athletic
vs
Marine
19:45
Grantham Town
vs
Rushall Olympic
19:45
Lancaster City
vs
Runcorn Town
19:45
Leek Town
vs
Mickleover FC
19:45
Marske United
vs
Trafford
19:45
Mossley
vs
Ramsbottom United
19:45
Nuneaton Borough
vs
Loughborough Dynamo
19:45
Quorn
vs
Matlock Town
19:45
Radcliffe FC
vs
Workington
19:45
Scarborough Athletic
vs
Ashton United
19:45
Stalybridge Celtic
vs
Bishop Auckland
19:45
Stamford
vs
AFC Sudbury
19:45
Sunderland RCA
vs
Prescot Cables
19:45
Tadcaster Albion
vs
Litherland REMYCA
19:45
Tividale
vs
Nantwich Town
19:45
Warrington Town
vs
South Shields
19:45
West Allotment Celtic
vs
Hyde United
19:45
West Auckland
vs
Runcorn Linnets
19:45
Westfields
vs
Worksop Town
19:45
Whitby Town
vs
Warrington Rylands
19:45
Whitley Bay
vs
Witton Albion

Saturday 19 September 2020

Premier Division

Att. 405
Atherton Collieries
0 - 2 Full time
Scarborough Athletic
  • Nathan Cartman 1'
  • Nathan Cartman 54'
Att. 397
Bamber Bridge
  • Scott Burton 66'
1 - 0 Full time
Matlock Town
Att. 318
Basford United
0 - 2 Full time
Warrington Town
  • Jack Dunn 29'
  • Bohan Dixon 41' (Pen)
Att. 395
Buxton
  • James Walshaw 19'
  • Christopher Dawson 37'
  • Diego De Girolamo 53' (Pen)
  • Connor O'Grady 76'
4 - 2 Full time
Radcliffe FC
  • Matthew Crothers 31' (Pen)
  • Luca Navarro 57'
Att. 547
FC United of Manchester
  • Paul Ennis 63'
1 - 1 Full time
Nantwich Town
  • Sean Cooke 68'
Att. 583
Gainsborough Trinity
  • Reece Fyfe 22'
  • Gregory Smith 66'
2 - 0 Full time
Hyde United
Att. 403
Morpeth Town
  • Andrew Johnson 39'
1 - 1 Full time
Grantham Town
  • Ashley Worsfold 53'
Att. 600
South Shields
  • Nathan Lowe 1'
  • Jon Shaw 68'
  • Jason Gilchrist 90'
3 - 0 Full time
Mickleover FC
Att. 595
Stafford Rangers
0 - 1 Full time
Ashton United
  • John Pritchard 13'
Att. 370
Stalybridge Celtic
  • Charley Doyle 40'
1 - 1 Full time
Lancaster City
  • Thomas Kilfin 83'
Att. 378
Witton Albion
0 - 2 Full time
Whitby Town
  • Daniel Rowe 57'
  • Jamie Cobain 87'

North/West Division

Att. 327
Brighouse Town
  • Edward Church 58'
1 - 2 Full time
Clitheroe
  • Billy Priestley 71'
  • Billy Priestley 89'
Att. 397
City of Liverpool FC
  • Nathan Burke 41' (Pen)
  • Jack Hazelhurst 83'
2 - 4 Full time
Marske United
  • Adam Boyes 8'
  • Matthew Tymon 18'
  • Matthew Tymon 27'
  • Matthew Tymon 86'
Att. 186
Dunston
  • James Joyce 62' (OG)
  • Terence Galbraith 82' (Pen)
2 - 1 Full time
Marine
  • Niall Cummins 40'
Att. 400
Mossley
  • Andrew Keogh 21'
  • Ryan Shenton 51'
2 - 0 Full time
Ossett United
Att. 159
Pickering Town
  • Adam Warrilow 5'
  • Wayne Brooksby 44'
2 - 2 Full time
Workington
  • Scott Allison 78'
  • Reuben Jerome 79'
Att. 253
Pontefract Collieries
  • Nathan Modest 86'
1 - 1 Full time
Runcorn Linnets
  • Craig Lindfield 6'
Att. 400
Prescot Cables
  • Michael Monaghan 6'
  • Aaron Fleming 90'
2 - 0 Full time
Kendal Town
Att. 400
Trafford
0 - 0 Full time
Tadcaster Albion
Att. 122
Widnes
  • James Steele 47'
1 - 4 Full time
Ramsbottom United
  • Cameron Terry 16' (OG)
  • Mason Fawns 33'
  • Sefton Gonzales 50'
  • Aaron Burns 90' (Pen)

South/East Division

Att. 398
Belper Town
  • Calum Bennett 4' (OG)
  • Aaron Simms 18' (OG)
  • Steven McDonnell 62'
  • Craig Nelthorpe 86' (Pen)
4 - 0 Full time
Market Drayton Town
Att. 190
Carlton Town
  • Tyler Blake 53'
1 - 3 Full time
Lincoln United
  • Rob Smith 28'
  • Jack McMenemy 75'
  • Rob Smith 90'
Att. 310
Chasetown
  • Liam Kirton 21'
  • Joey Butlin 33'
2 - 3 Full time
Frickley Athletic
  • Kern Miller 39'
  • Nathan Jarman 53'
  • Jonathon Margetts 90' (Pen)
Att. 400
Cleethorpes Town
  • Harry Middleton 47'
  • Scott Vernon 90' (Pen)
2 - 3 Full time
Ilkeston Town
  • Nathan Watson 14'
  • Alex Troke 58'
  • Zak Goodson 73'
Att. 378
Leek Town
  • Timothy Grice 23'
  • Robert Stevenson 25'
  • Robert Stevenson 55'
  • William Saxon 70'
  • Robert Stevenson 75'
5 - 0 Full time
Wisbech Town
Att. 223
Newcastle Town
0 - 0 Full time
Sheffield FC
Att. 122
Spalding United
  • Joel Brownhill 8'
  • Spencer Weir-Daley 24'
  • Jamie Goddard 44'
3 - 0 Full time
Sutton Coldfield Town
Att. 294
Stamford
  • Tendai Chitiza 10'
  • Cosmos Matwasa 27'
  • Harry Limb 61'
  • Harry Vince 64' (Pen)
  • Tom Siddons 79'
5 - 0 Full time
Glossop North End
Att. 147
Stocksbridge Park Steels
0 - 1 Full time
Kidsgrove Athletic
  • Kingsley Adu Gyamfi 81'
Att. 339
Worksop Town
  • Vaughan Redford 9'
  • Vaughan Redford 23'
  • Luke Hinsley 41'
  • Thomas Oliver 45' (OG)
  • Vaughan Redford 68' (Pen)
  • Vaughan Redford 70' (Pen)
6 - 2 Full time
Loughborough Dynamo
  • Alex Steadman 54'
  • Jack Smith 61'

Wednesday 16 September 2020

Friendlies 2020 - Preseason Friendly

19:45
Padiham
vs
Clitheroe

Tuesday 15 September 2020

Friendlies 2020 - Preseason Friendly

19:45
Matlock Town
P - P
Chesterfield

Saturday 12 September 2020

The Emirates FA Cup 20-21 - Preliminary Round

Att. 300
Ansley Nomads
  • Corey Arment 87'
1 - 2 Full time
Worksop Town
  • Luke Hinsley 4'
  • Vaughan Redford 40'
Att. 236
Ashton United
  • Bradley Lynch 29'
  • Joshua Wilson 72'
2 - 0 Full time
Squires Gate
Att. 238
Cleethorpes Town
0 - 1 Full time
AFC Mansfield
  • Taylor Karkach 4'
Att. 270
Colne
0 - 2 Full time
Prescot Cables
  • Benjamin Unsworth 18' (OG)
  • James Edgar 45'
Att. 300
Consett
  • Ross Wilkinson 51'
  • Ali Alshabeeb 55'
2 - 2 Full time
Ossett United
  • Arjun Purewal 15' (OG)
  • Jack Stockdill 39'
Consett win 5 - 4 on penalties.
Att. 300
Crook Town
0 - 2 Full time
Marske United
  • Craig Gott 58' (Pen)
  • Kevin Burgess 77'
Att. 222
Frickley Athletic
  • Tyler Blake 6'
  • Bradley Grayson 45'
  • Jack Wightwick 90'
3 - 1 Full time
Newcastle Benfield
  • Paul Brayson 44'
15:00
GNG Oadby Town
L - W
Carlton Town
Att. 350
Glossop North End
0 - 3 Full time
City of Liverpool FC
  • Elliott Nevitt 30'
  • Gerard Kinsella 61'
  • Jack Hazelhurst 76'
Att. 300
Guisborough Town
  • Joe Ferguson 27'
1 - 2 Full time
Tadcaster Albion
  • Bailey Thompson 20'
  • Ofoegbu Ifeanyi 45'
Att. 170
Haverhill Rovers
  • Dan Toyer 12'
  • Ben Bradley 25'
  • Joseph Rider 70'
  • Ben Bradley 79'
4 - 3 Full time
Wisbech Town
  • Liam Adams 19'
  • Dylan Edge 68'
  • Avelino Vieira 84'
Att. 300
Hebburn Town
  • Cedwyn Scott 24'
  • Graeme Armstrong 89' (Pen)
2 - 2 Full time
Pontefract Collieries
  • Damian Reeves 14' (Pen)
  • Daniel Keane 64'
Pontefract Collieries win 3 - 5 on penalties.
Att. 151
Holbeach United
0 - 4 Full time
Sheffield FC
  • Marc Newsham 19'
  • Marc Newsham 27'
  • Marc Newsham 42'
  • Ryan Viggars 61'
Att. 363
Ilkeston Town
  • Alex Troke 10' (Pen)
  • Zak Goodson 27'
  • Zak Goodson 69'
3 - 0 Full time
Shepshed Dynamo
Att. 257
Kendal Town
0 - 5 Full time
Bishop Auckland
  • Craig Hutchinson 42' (Pen)
  • Craig Hutchinson 50'
  • LUKE HOGAN 60'
  • LUKE HOGAN 75'
  • Regan Nixon 89'
Att. 327
Kidsgrove Athletic
0 - 1 Full time
Chasetown
  • Jack Langston 64'
Att. 255
Knaresborough Town
1 - 3 Full time
Workington
  • Conor Tinnion 9'
  • Scott Allison 42'
  • Scott Allison 80'
Att. 400
Leek Town
  • Jack Wakefield 18'
  • Matthew Bell 65'
2 - 1 Full time
Sporting Khalsa
  • KIERON WHITTAKER 68'
Att. 238
Lutterworth Town
0 - 6 Full time
Loughborough Dynamo
  • Tristan Matthews 37'
  • Alex Steadman 45'
  • Evan Garnett 52'
  • Evan Garnett 59'
  • Karl Demidh 80'
  • Karl Demidh 89'
Att. 323
Marine
  • Ryan Wignall 87'
  • Joshua Hmami 90'
2 - 1 Full time
Barnoldswick Town
  • Zack Dale 37' (Pen)
Att. 122
Market Drayton Town
0 - 1 Full time
Tividale
  • Dan Smith 75'
Att. 399
Mossley
  • Ryan Shenton 11'
  • Benjamin Richardson 23'
  • Ryan Shenton 53'
3 - 0 Full time
St Helens Town
Att. 214
Newcastle Town
  • Ryan McLean 42'
1 - 2 Full time
Halesowen Town
  • Richard Gregory 81'
  • Jack Holmes 86'
Att. 317
OJM Black Country
0 - 1 Full time
Matlock Town
  • Ryan Qualter 12'
Att. 306
Ramsbottom United
  • Mason Fawns 55'
  • Jake Thompson 62'
  • Tom Kennedy 66' (Pen)
  • Daniel O'Brien 69'
4 - 1 Full time
Irlam
  • Connor Martin 9'
Att. 384
Runcorn Linnets
  • Joe Nolan 29'
  • Craig Lindfield 37'
2 - 0 Full time
Albion Sports
Att. 183
Runcorn Town
  • Aidan Roxburgh 78'
1 - 1 Full time
Brighouse Town
  • Edward Church 74'
Runcorn Town win 5 - 4 on penalties.
Att. 237
Stamford
  • Tendai Chitiza 77'
  • James Blunden 79'
  • Jon Challinor 81'
  • Jack McGovern 90'
4 - 0 Full time
Diss Town
Att. 361
Stocksbridge Park Steels
  • Scott Ruthven 31'
1 - 3 Full time
Stalybridge Celtic
  • Michael Burke 12'
  • Krisel Prifti 60'
  • Keano Deacon 90'
Att. 249
Sutton Coldfield Town
0 - 1 Full time
Belper Town
  • Corey Gregory 24'
Att. 275
Warrington Rylands
  • Stephen Milne 58'
1 - 0 Full time
Clitheroe
15:00
West Bridgford
P - P
Lincoln United
15:00
Whitley Bay
P - P
Dunston
Att. 153
Widnes
  • James Steele 17'
  • Jamie Rainford 78'
2 - 3 Full time
Longridge Town
  • Jack Anderton 41'
  • Paul Turner 67'
  • Joe Melling 90' (Pen)
Att. 300
Wythenshawe Amatuers
1 - 4 Full time
Trafford
  • Oliver Ford 16'
  • Matthew Morgan 45'
  • Astley Mulholland 69'
  • Michael Elstone 89'

Friendlies 2020 - Preseason Friendly

15:00
Buxton
vs
Chester FC
15:00
Gainsborough Trinity
vs
Boston United
15:00
Hyde United
vs
Farsley Celtic
15:00
Nantwich Town
vs
Altrincham
15:00
Peterborough Sports
vs
Mickleover FC
15:00
Radcliffe FC
vs
Chorley
15:00
Stafford Rangers
vs
AFC Telford United
15:00
Warrington Town
vs
AFC Fylde

Tuesday 8 September 2020

Friendlies 2020 - Preseason Friendly

19:45
Ashton United
P - P
Altrincham
19:30
Belper Town
vs
Chesterfield
19:30
Bilston Town
vs
Sutton Coldfield Town
19:45
Buxton
vs
Chorley
19:45
Clitheroe
vs
FC Halifax Town
19:45
FC United of Manchester
vs
Trafford
19:45
Glossop North End
vs
Chester FC
Att. 136
Hemsworth Miners Welfare
1 - 4 Full time
Worksop Town
19:45
Hyde United
vs
Curzon Ashton
19:45
Ilkeston Town
vs
Eastwood CFC
19:45
Market Drayton Town
vs
AFC Telford United
19:45
Mickleover FC
vs
Guiseley
19:45
Padiham
vs
Warrington Town
19:45
Prescot Cables
vs
Skelmersdale United
19:45
Stocksbridge Park Steels
vs
Sheffield United College
19:30
Witton Albion
vs
Lower Breck

Saturday 5 September 2020

Friendlies 2020 - Preseason Friendly

15:00
Ashton United
vs
Irlam
13:00
Belper Town
vs
Trafford
15:00
Buxton
vs
Leek Town
13:00
Chasetown
vs
Hednesford Town
15:00
Cleethorpes Town
vs
Gainsborough Trinity
15:00
Clitheroe
vs
Curzon Ashton
13:00
Colne
vs
Stockport County
15:00
Frickley Athletic
vs
Mickleover FC
15:00
Ilkeston Town
vs
Notts County
15:00
Kidsgrove Athletic
vs
Runcorn Linnets
15:00
Marine
vs
Chester FC
15:00
Mossley
vs
Oldham Athletic XI
15:00
Nantwich Town
vs
Southport
15:00
Ossett United
vs
Radcliffe FC
15:00
Pontefract Collieries
vs
Campion AFC
15:00
Prescot Cables
vs
Newcastle Town
15:00
South Shields
vs
Blyth Spartans
13:00
Stamford
vs
Peterborough Sports
15:00
Stocksbridge Park Steels
vs
Ramsbottom United
15:00
Sutton Coldfield Town
vs
Alvechurch
15:00
Tamworth
vs
Matlock Town
12:00
Warrington Town
vs
Salford City U23s
15:00
Whitby Town
vs
Marske United
15:00
Witton Albion
vs
Bala Town (Wales)
15:00
Worksop Town
P - P
Penistone Church

Friday 4 September 2020

Friendlies 2020 - Preseason Friendly

TBC
Hyde United
vs
Huddersfield Town U23
19:15
Widnes
vs
Flint Town United (Wales)

Wednesday 2 September 2020

The Emirates FA Cup 20-21 - Extra Preliminary Round

Att. 176
Carlton Town
  • Oliver Clark 75'
1 - 1 Full time
Loughborough University
  • Kamen Cashmore 7'
Carlton Town win 4 - 2 on penalties.

Friendlies 2020 - Preseason Friendly

19:30
Kidsgrove Athletic
vs
Crewe Alexandra
19:45
Marine
vs
FC United of Manchester
TBC
Sunderland U23
vs
Whitby Town

Tuesday 1 September 2020

Friendlies 2020 - Preseason Friendly

19:45
Buxton
vs
Hallam
19:45
Chadderton
vs
Mossley
19:45
Chasetown
vs
Alvechurch
19:45
City of Liverpool FC
vs
Everton
19:45
Corby Town
vs
Stamford
19:30
Gainsborough Trinity
vs
Hull City
19:45
Glossop North End
vs
Hyde United
19:45
Ilkeston Town
vs
Grantham Town
19:45
Leek Town
vs
Nantwich Town
19:45
Matlock Town
vs
Sheffield FC
15:00
Nantwich Town
vs
Southport
19:45
Radcliffe FC
vs
Bury AFC
19:45
Ramsbottom United
vs
Bamber Bridge
19:30
Stocksbridge Park Steels
vs
Swallownest
15:00
Tamworth
vs
Matlock Town
19:45
Trafford
vs
Ashton United
15:00
Warrington Town
vs
Southport
19:30
Worksop Town
vs
Guiseley

The Emirates FA Cup 20-21 - Extra Preliminary Round

Att. 231
Daisy Hill
0 - 2 Full time
Colne
  • Alexander Samizadeh 12'
  • Sam O'Halleron 44'
Att. 255
Marske United
  • Glen Butterworth 17'
  • Matthew Tymon 25'
  • Matthew Tymon 31'
3 - 0 Full time
North Shields
Att. 161
Penrith
  • Max Brown 6'
  • Luke Brown 31'
  • Ric Faustino 31'
3 - 2 Full time
Pickering Town
  • Adam Warrilow 36'
  • Wayne Brooksby 58'
Att. 152
Spalding United
  • Scott Floyd 7'
1 - 3 Full time
Barton Town
  • Josh Batty 81'
  • BENJAMIN HINCHCLIFFE 84'
  • Grant Tait 86'

Latest news

Will Whieldon departs Chasetown
Chasetown Will Whieldon departs Chasetown

Will Whieldon has departed Chasetown, the club have confirmed.

Scarborough bring in goalkeeper on loan from York
Scarborough Athletic Scarborough bring in goalkeeper on loan from York

Scarborough Athletic have announced the loan signing of Ryan Whitley from York City.

Two more sign up with Spalding United
Spalding United Two more sign up with Spalding United

Spalding United have announced the signings of Mitch Griffiths and Tyrell Shannon-Lewis.

The Pitching In Northern Premier League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe