Results

Wednesday 23 September 2020

The Emirates FA Cup 20-21 - First Qualifying Round

Att. 300
Worcester City
  • Sean Brain 17'
  • Aaron Roberts 57'
2 - 3 Full time
Stafford Rangers
  • Joseph Kenton 32'
  • Joe Cuff 36'
  • Joe Cuff 75'

Tuesday 22 September 2020

The Emirates FA Cup 20-21 - First Qualifying Round

19:45
AFC Mansfield
  • Ross Duggan 19'
  • Philip Buxton 47'
  • Ben Algar 88'
3 - 0 Full time
Gainsborough Trinity
19:45
Atherton Collieries
P - P
Bamber Bridge
Att. 369
Banbury United
  • Giorgio Rasulo 78'
1 - 0 Full time
Carlton Town
Att. 317
Buxton
  • James Hurst 8'
  • James Walshaw 19'
  • James Walshaw 21'
  • James Walshaw 51'
  • Diego De Girolamo 62'
  • Diego De Girolamo 69'
  • Diego De Girolamo 80'
7 - 0 Full time
Belper Town
Att. 266
Chasetown
  • Joey Butlin 9'
  • Ryan Wynter 55'
2 - 1 Full time
Basford United
  • Kane Richards 27'
Att. 200
City of Liverpool FC
0 - 3 Full time
Morpeth Town
  • Jack Foalle 34'
  • Jack Foalle 76'
  • Liam Henderson 84'
Att. 369
Coalville Town
  • Louis Thwaites 9' (OG)
  • Kalern Thomas 67'
2 - 0 Full time
Sheffield FC
Att. 247
Coventry Sphinx
0 - 2 Full time
Ilkeston Town
  • Mason Lee 77'
  • Jack Thomas 86'
Att. 534
FC United of Manchester
  • Paul Ennis 4'
  • Regan Linney 10'
  • Daniel Cockerline 16'
  • Paul Ennis 31' (Pen)
  • Michael Donohue 35'
  • Aaron Morris 87'
6 - 2 Full time
Pontefract Collieries
  • Nathan Modest 46'
  • Daniel Keane 52'
Att. 202
Frickley Athletic
0 - 1 Full time
Marine
  • David Raven 72'
Att. 232
Grantham Town
  • Nathan Dyer 16'
  • Manasse Kianga 25'
2 - 2 Full time
Rushall Olympic
  • Rackeem Reid 8'
  • Sam Whittle 90'
Grantham Town win 3 - 1 on penalties.
Att. 273
Lancaster City
0 - 0 Full time
Runcorn Town
Lancaster City win 4 - 3 on penalties.
Att. 400
Leek Town
  • Lewis Short 20'
1 - 2 Full time
Mickleover FC
  • Stuart Beavon 27'
  • Declan Bacon 49'
Att. 300
Marske United
  • Kevin Burgess 86'
1 - 0 Full time
Trafford
Att. 371
Mossley
  • Ryan Shenton 21'
  • Keaton Mulvey 64'
2 - 1 Full time
Ramsbottom United
  • Mason Fawns 60'
Att. 311
Nuneaton Borough
  • Marcus Kelly 36'
  • Ravi Shamsi 72'
2 - 1 Full time
Loughborough Dynamo
  • Curtis Burrows 22'
Att. 295
Quorn
0 - 2 Full time
Matlock Town
  • Liam Hughes 63'
  • Liam Hughes 85'
Att. 309
Radcliffe FC
  • Andrew Owens 27'
  • Matthew Crothers 71'
  • Jean-Louis Akpa Akpro 79'
  • Andrew Owens 90'
  • Matthew Crothers 90'
5 - 3 Full time
Workington
  • Scott Allison 12'
  • Reuben Jerome 46'
  • Bradley Carroll 66'
19:45
Scarborough Athletic
0 - 2 Full time
Ashton United
  • Tom Bentham 9'
  • Ben Hardcastle 88'
Att. 332
Stalybridge Celtic
  • Michael Burke 22'
  • Harry Freedman 51'
  • Lewis Salmon 77'
3 - 0 Full time
Bishop Auckland
Att. 309
Stamford
  • Cosmos Matwasa 38'
  • James Blunden 44'
  • James Blunden 84'
  • James Hicks 87'
4 - 0 Full time
AFC Sudbury
Att. 207
Sunderland RCA
0 - 4 Full time
Prescot Cables
  • Michael Monaghan 54'
  • Matthew Corness 90'
  • Louis White 90'
  • Matty Hamilton 90'
Att. 191
Tadcaster Albion
  • Bailey Thompson 8'
  • Bailey Thompson 27'
  • Ofoegbu Ifeanyi 63'
  • Ofoegbu Ifeanyi 74'
  • Corey Roper 85'
  • Junayd Pandor 85'
  • Jack Crook 90'
7 - 2 Full time
Litherland REMYCA
  • James Murphy 22'
  • James Hammill 56'
Att. 137
Tividale
  • ELLIOTT HARTLEY 67'
  • CURTIS COCKING 80'
2 - 4 Full time
Nantwich Town
  • Callum Saunders 4' (Pen)
  • Joseph Malkin 20'
  • Joseph Malkin 49'
  • Callum Saunders 63'
Att. 426
Warrington Town
0 - 0 Full time
South Shields
South Shields win 5 - 6 on penalties.
Att. 145
West Allotment Celtic
0 - 5 Full time
Hyde United
  • Patrick Lane 15'
  • Liam Tongue 23'
  • Kingsley James 47'
  • Liam Tongue 65'
  • Dean Walker 73' (OG)
Att. 194
West Auckland
0 - 0 Full time
Runcorn Linnets
Runcorn Linnets win 2 - 3 on penalties.
Att. 240
Westfields
  • Joel Edwards 8'
1 - 3 Full time
Worksop Town
  • Vaughan Redford 32' (Pen)
  • Connor Smythe 38'
  • Luke Hinsley 45'
19:45
Whitby Town
  • James Martin 90'
1 - 1 Full time
Warrington Rylands
  • Andrew Scarisbrick 48'
Warrington Rylands win 3 - 4 on penalties.
Att. 253
Whitley Bay
  • James Dunn 3'
  • Lewis Orrell 53'
  • James Dunn 68' (Pen)
3 - 2 Full time
Witton Albion
  • William Jones 12'
  • Joshua Wardle 85'

Saturday 12 September 2020

The Emirates FA Cup 20-21 - Preliminary Round

Att. 300
Ansley Nomads
  • Corey Arment 87'
1 - 2 Full time
Worksop Town
  • Luke Hinsley 4'
  • Vaughan Redford 40'
Att. 236
Ashton United
  • Bradley Lynch 29'
  • Joshua Wilson 72'
2 - 0 Full time
Squires Gate
Att. 238
Cleethorpes Town
0 - 1 Full time
AFC Mansfield
  • Taylor Karkach 4'
Att. 270
Colne
0 - 2 Full time
Prescot Cables
  • Benjamin Unsworth 18' (OG)
  • James Edgar 45'
Att. 300
Consett
  • Ross Wilkinson 51'
  • Ali Alshabeeb 55'
2 - 2 Full time
Ossett United
  • Arjun Purewal 15' (OG)
  • Jack Stockdill 39'
Consett win 5 - 4 on penalties.
Att. 300
Crook Town
0 - 2 Full time
Marske United
  • Craig Gott 58' (Pen)
  • Kevin Burgess 77'
Att. 222
Frickley Athletic
  • Tyler Blake 6'
  • Bradley Grayson 45'
  • Jack Wightwick 90'
3 - 1 Full time
Newcastle Benfield
  • Paul Brayson 44'
15:00
GNG Oadby Town
L - W
Carlton Town
Att. 350
Glossop North End
0 - 3 Full time
City of Liverpool FC
  • Elliott Nevitt 30'
  • Gerard Kinsella 61'
  • Jack Hazelhurst 76'
Att. 300
Guisborough Town
  • Joe Ferguson 27'
1 - 2 Full time
Tadcaster Albion
  • Bailey Thompson 20'
  • Ofoegbu Ifeanyi 45'
Att. 170
Haverhill Rovers
  • Dan Toyer 12'
  • Ben Bradley 25'
  • Joseph Rider 70'
  • Ben Bradley 79'
4 - 3 Full time
Wisbech Town
  • Liam Adams 19'
  • Dylan Edge 68'
  • Avelino Vieira 84'
Att. 300
Hebburn Town
  • Cedwyn Scott 24'
  • Graeme Armstrong 89' (Pen)
2 - 2 Full time
Pontefract Collieries
  • Damian Reeves 14' (Pen)
  • Daniel Keane 64'
Pontefract Collieries win 3 - 5 on penalties.
Att. 151
Holbeach United
0 - 4 Full time
Sheffield FC
  • Marc Newsham 19'
  • Marc Newsham 27'
  • Marc Newsham 42'
  • Ryan Viggars 61'
Att. 363
Ilkeston Town
  • Alex Troke 10' (Pen)
  • Zak Goodson 27'
  • Zak Goodson 69'
3 - 0 Full time
Shepshed Dynamo
Att. 257
Kendal Town
0 - 5 Full time
Bishop Auckland
  • Craig Hutchinson 42' (Pen)
  • Craig Hutchinson 50'
  • LUKE HOGAN 60'
  • LUKE HOGAN 75'
  • Regan Nixon 89'
Att. 327
Kidsgrove Athletic
0 - 1 Full time
Chasetown
  • Jack Langston 64'
Att. 255
Knaresborough Town
1 - 3 Full time
Workington
  • Conor Tinnion 9'
  • Scott Allison 42'
  • Scott Allison 80'
Att. 400
Leek Town
  • Jack Wakefield 18'
  • Matthew Bell 65'
2 - 1 Full time
Sporting Khalsa
  • KIERON WHITTAKER 68'
Att. 238
Lutterworth Town
0 - 6 Full time
Loughborough Dynamo
  • Tristan Matthews 37'
  • Alex Steadman 45'
  • Evan Garnett 52'
  • Evan Garnett 59'
  • Karl Demidh 80'
  • Karl Demidh 89'
Att. 323
Marine
  • Ryan Wignall 87'
  • Joshua Hmami 90'
2 - 1 Full time
Barnoldswick Town
  • Zack Dale 37' (Pen)
Att. 122
Market Drayton Town
0 - 1 Full time
Tividale
  • Dan Smith 75'
Att. 399
Mossley
  • Ryan Shenton 11'
  • Benjamin Richardson 23'
  • Ryan Shenton 53'
3 - 0 Full time
St Helens Town
Att. 214
Newcastle Town
  • Ryan McLean 42'
1 - 2 Full time
Halesowen Town
  • Richard Gregory 81'
  • Jack Holmes 86'
Att. 317
OJM Black Country
0 - 1 Full time
Matlock Town
  • Ryan Qualter 12'
Att. 306
Ramsbottom United
  • Mason Fawns 55'
  • Jake Thompson 62'
  • Tom Kennedy 66' (Pen)
  • Daniel O'Brien 69'
4 - 1 Full time
Irlam
  • Connor Martin 9'
Att. 384
Runcorn Linnets
  • Joe Nolan 29'
  • Craig Lindfield 37'
2 - 0 Full time
Albion Sports
Att. 183
Runcorn Town
  • Aidan Roxburgh 78'
1 - 1 Full time
Brighouse Town
  • Edward Church 74'
Runcorn Town win 5 - 4 on penalties.
Att. 237
Stamford
  • Tendai Chitiza 77'
  • James Blunden 79'
  • Jon Challinor 81'
  • Jack McGovern 90'
4 - 0 Full time
Diss Town
Att. 361
Stocksbridge Park Steels
  • Scott Ruthven 31'
1 - 3 Full time
Stalybridge Celtic
  • Michael Burke 12'
  • Krisel Prifti 60'
  • Keano Deacon 90'
Att. 249
Sutton Coldfield Town
0 - 1 Full time
Belper Town
  • Corey Gregory 24'
Att. 275
Warrington Rylands
  • Stephen Milne 58'
1 - 0 Full time
Clitheroe
15:00
West Bridgford
P - P
Lincoln United
15:00
Whitley Bay
P - P
Dunston
Att. 153
Widnes
  • James Steele 17'
  • Jamie Rainford 78'
2 - 3 Full time
Longridge Town
  • Jack Anderton 41'
  • Paul Turner 67'
  • Joe Melling 90' (Pen)
Att. 300
Wythenshawe Amatuers
1 - 4 Full time
Trafford
  • Oliver Ford 16'
  • Matthew Morgan 45'
  • Astley Mulholland 69'
  • Michael Elstone 89'

Wednesday 2 September 2020

The Emirates FA Cup 20-21 - Extra Preliminary Round

Att. 176
Carlton Town
  • Oliver Clark 75'
1 - 1 Full time
Loughborough University
  • Kamen Cashmore 7'
Carlton Town win 4 - 2 on penalties.

Tuesday 1 September 2020

The Emirates FA Cup 20-21 - Extra Preliminary Round

Att. 231
Daisy Hill
0 - 2 Full time
Colne
  • Alexander Samizadeh 12'
  • Sam O'Halleron 44'
Att. 255
Marske United
  • Glen Butterworth 17'
  • Matthew Tymon 25'
  • Matthew Tymon 31'
3 - 0 Full time
North Shields
Att. 161
Penrith
  • Max Brown 6'
  • Luke Brown 31'
  • Ric Faustino 31'
3 - 2 Full time
Pickering Town
  • Adam Warrilow 36'
  • Wayne Brooksby 58'
Att. 152
Spalding United
  • Scott Floyd 7'
1 - 3 Full time
Barton Town
  • Josh Batty 81'
  • BENJAMIN HINCHCLIFFE 84'
  • Grant Tait 86'

Latest news

Fixture postponements due to FA Cup progress
General Fixture postponements due to FA Cup progress

The following league games have been postponed due to progression in the FA Cup.

Northern Premier League Goals Show #1 2020/21
Premier Division Northern Premier League Goals Show #1 2020/21

All the goals from the opening weekend of the Pitching In Northern Premier League Premier Division.

Ryan Whitley keen to help Scarborough push for promotion
Scarborough Athletic Ryan Whitley keen to help Scarborough push for promotion

Loanee goalkeeper Ryan Whitley has said he wants to help Scarborough Athletic push for promotion in the Pitching In Northern Premier League Premier Division.

The Pitching In Northern Premier League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe