Results

Saturday 30 October 2021

Northern Premier League - East

Att. 262
Cleethorpes Town
0 - 0 Full time
Tadcaster Albion
Att. 148
Lincoln United
0 - 5 Full time
Stockton Town
  • Alfie Conway 32'
  • Nathan Steel 53'
  • Michael Roberts 59'
  • Nathan Mulligan 88'
  • Thomas Portas 90'

Northern Premier League - Midlands

Att. 334
Stamford
  • Stacey Freeman 9'
  • Harry Vince 40'
  • Jake Duffy 61'
  • Cameron Johnson 69'
  • Harry Vince 77' (Pen)
  • James Blunden 82'
6 - 1 Full time
Belper Town
  • Jonathan Margetts 73'

The FA Trophy 21-22 - Third Qualifying Round

Att. 251
Ashton United
  • Osebi Abadaki 77'
1 - 0 Full time
Atherton Collieries
Att. 208
Basford United
  • Aaron O'Connor 10'
  • Matthew Thornhill 71'
2 - 1 Full time
Leek Town
  • Lewis Brownhill 47'
Att. 454
Bedford Town
  • Rory McAuley 8'
  • Callum Donnelly 12'
  • CONNOR TOMLINSON 59'
3 - 1 Full time
Stafford Rangers
  • Joseph Kenton 69'
Att. 221
Bootle
  • Jordan Wynne 90'
1 - 1 Full time
Widnes
  • James Steele 56'
Bootle win 4 - 3 on penalties.
Att. 252
Bridlington Town
0 - 7 Full time
Marske United
  • Matthew Tymon 8'
  • Adam Boyes 15'
  • James Fairley 20'
  • Adam Boyes 24'
  • Adam Boyes 60'
  • Matthew Tymon 63'
  • Adam Boyes 71'
Att. 571
Bromsgrove Sporting
  • Joel Kettle 37'
  • Nathan Hayward 50'
2 - 0 Full time
Ilkeston Town
Att. 324
Buxton
  • Ashley Chambers 45'
1 - 2 Full time
Colne
  • Lee Pugh 73'
  • Thomas Dean 77'
Att. 160
Carlton Town
  • Tyler Blake 45'
  • Nathan Watson 47'
2 - 2 Full time
Kidsgrove Athletic
  • Kieran Brown 45'
  • Anthony Malbon 60'
Carlton Town win 4 - 3 on penalties.
Att. 530
Chasetown
  • Jack Langston 49'
  • Jack Langston 54'
2 - 1 Full time
Alvechurch
  • Charlie Dowd 47'
Att. 427
Corby Town
0 - 1 Full time
Banbury United
  • Chris Reay 11'
Att. 227
Dunston
  • Sado Djalo 5'
  • Craig Baxter 45'
2 - 2 Full time
Bamber Bridge
  • Nathan Pond 74'
  • Callum Spooner 86'
Dunston win 3 - 2 on penalties.
Att. 422
Gainsborough Trinity
  • Bradley Grayson 4'
  • Toby Gould 78'
  • Isaac Rice 81'
3 - 0 Full time
Coalville Town
Att. 267
Hebburn Town
0 - 2 Full time
Warrington Town
  • Jack Mackreth 57'
  • Stefan Mols 76'
Att. 609
Hyde United
  • Krisel Prifti 53'
1 - 2 Full time
Mossley
  • Declan Evans 47'
  • Harry Pratt 69'
Att. 571
Liversedge
  • Jack Stockdill 11'
  • Paul Walker 53'
  • Benjamin Atkinson 73'
  • Nicholas Walker 81'
4 - 0 Full time
Scarborough Athletic
Att. 297
Lowestoft Town
  • Louis McIntosh 9'
  • Ryan Hawkins 83' (Pen)
2 - 3 Full time
Yaxley
  • Harmeed Ishola 46'
  • Matthew Sparrow 53'
  • Liam Hook 83'
Att. 750
Marine
0 - 0 Full time
South Shields
Marine win 5 - 3 on penalties.
Att. 533
Matlock Town
  • Alexander Byrne 57'
  • Jesurun Uchegbulam 62'
2 - 1 Full time
AFC Rushden and Diamond
  • Ravi Shamsi 83'
Att. 243
Mickleover
0 - 1 Full time
Grantham Town
  • Jacob Wright 30'
Att. 262
Morpeth Town
  • Ryan Donaldson 29'
  • Sam Hodgson 37'
  • Andrew Johnson 69'
  • Wayne Phillps 89'
4 - 2 Full time
Pickering Town
  • Ben Clappison 75'
  • Ben Clappison 83'
Att. 334
Nantwich Town
  • Connor O'Riordan 43'
  • Joseph Mwasile 60'
2 - 1 Full time
Barwell
  • KYRON STABANA 31'
Att. 306
Radcliffe
  • Kole Hall 14'
  • Robert Grant 52'
  • Jack Baxter 90'
3 - 1 Full time
Frickley Athletic
  • Piteu Crouz Chidrick 18'
Att. 1078
Runcorn Linnets
0 - 2 Full time
FC United of Manchester
  • Samuel Burns 26'
  • Paul Ennis 90' (Pen)
Att. 342
Shildon
0 - 1 Full time
Whitby Town
  • Jacob Hazel 44'
Att. 176
Soham Town Rangers
0 - 3 Full time
Nuneaton Borough
  • Anthony Dwyer 42'
  • Anthony Dwyer 49'
  • Leroy Lita 76'
Att. 320
Spalding United
  • Stefan Broccoli 84'
1 - 1 Full time
Tamworth
  • Shaquille McDonald 62'
Tamworth win 2 - 4 on penalties.
Att. 259
Sporting Khalsa
  • Liam Armstrong 51'
1 - 4 Full time
Rushall Olympic
  • Danny Glover 24'
  • Chekaine Steele 43'
  • Danny Glover 57'
  • Tyrone Ofori 84'
Att. 269
Stalybridge Celtic
  • Justin Johnson 42'
  • Charley Doyle 55'
  • Justin Johnson 65'
  • Justin Johnson 83'
4 - 1 Full time
Yorkshire Amateur
  • Adam Priestley 54'
Att. 148
Sutton Coldfield Town
0 - 0 Full time
Newcastle Town
Sutton Coldfield Town win 5 - 4 on penalties.
Att. 189
Wisbech Town
0 - 2 Full time
Biggleswade Town
  • Joseph Neal 61'
  • Joseph Neal 68'
Att. 251
Witton Albion
  • Callum Saunders 44'
1 - 2 Full time
Lancaster City
  • Benjamin Hudson 28'
  • Charlie Bailey 73'

Wednesday 27 October 2021

Northern Premier League - Midlands

Att. 374
Corby Town
  • Curtis Hartley 16'
  • Elliot Sandy 18'
  • Jordan O'Brien 90'
3 - 1 Full time
Sporting Khalsa
  • Gurjit Singh 78'

Durham Senior Cup 21-22 - Second Preliminary Round

Att. 946
South Shields
  • Sam Hodgson 4'
  • Sam Hodgson 6'
2 - 5 Full time
Sunderland
  • Oliver Younger 30'
  • Ellis Taylor 45'
  • Nicky Glyamah 47'
  • Stephen Wearne 70'
  • Ellis Taylor 72'

The West Riding County Cup 21-22 - First Round

19:45
Yorkshire Amateur
  • Ross Duggan 61'
1 - 3 Full time
Tadcaster Albion
  • Jack Crook 65'
  • Edward Church 80'
  • Desmond Amponsah 85'

Tuesday 26 October 2021

Northern Premier League - Premier

Att. 324
Witton Albion
  • James Foley 56'
  • Callum Saunders 83'
2 - 0 Full time
Atherton Collieries

Northern Premier League - Midlands

Att. 154
Bedworth United
  • Richard Blythe 54'
1 - 0 Full time
Sutton Coldfield Town
Att. 248
Spalding United
0 - 3 Full time
Belper Town
  • Jonathan Margetts 29'
  • Jonathan Margetts 45'
  • Alex Peterson 45'

Northern Premier League - West

Att. 464
Leek Town
  • Oliver Harrison 8'
1 - 1 Full time
Prescot Cables
  • Ryan Colvin 90'
Att. 94
Newcastle Town
  • James Askey 19'
  • Jack Van Der Laan 27' (Pen)
  • Nathan Morley 71'
  • James Askey 83'
  • James Askey 90' (Pen)
5 - 1 Full time
Colne
  • Olatunde Bayode 81'
Att. 684
Runcorn Linnets
0 - 4 Full time
Mossley
  • Jack Grundy 50'
  • Mason Fawns 55'
  • Declan Evans 60'
  • Bailey Marsden 76'

Westmoreland Senior Cup 21-22 - Second Round

19:45
Burneside
0 - 3 Full time
Kendal Town
  • Yves Zama 55'
  • Mambwe Chilufya 65'
  • Jordan Scott 77'

Cheshire Senior Cup 21-22 - First Round

Att. 177
Congleton Town
0 - 3 Full time
Stalybridge Celtic
  • Charley Doyle 31'
  • Marcus Dackers 41'
  • Matthew Jones 64'

The West Riding County Cup 21-22 - First Round

Att. 119
Harrogate Railway
  • Daniel Thirkell 38' (Pen)
1 - 0 Full time
Pontefract Collieries

Sheffield & Hallam Senior Cup 21-22 - Second Round

Att. 128
Rossington Main
  • Tylor Gibbons 67'
  • Tylor Gibbons 74'
  • Tyler Bell 76' (Pen)
  • Tylor Gibbons 88'
4 - 2 Full time
Stocksbridge Park Steels
  • Michael Trench 2'
  • Michael Trench 58'
Att. 271
Sheffield FC
  • Marc Newsham 72'
  • Marc Newsham 90' (Pen)
2 - 3 Full time
Handsworth
  • James Oliver 35'
  • Kane Reece 63'
  • Mitchell Dunne 76'

Saturday 23 October 2021

Northern Premier League - Premier

Att. 441
Bamber Bridge
0 - 1 Full time
Ashton United
  • Adam Senior 59'
Att. 245
Basford United
  • Aaron O'Connor 56'
1 - 2 Full time
Radcliffe
  • Robert Grant 19'
  • Brad Gascoigne 45' (OG)
Att. 546
Gainsborough Trinity
  • Bradley Grayson 14'
1 - 0 Full time
Atherton Collieries
Att. 247
Grantham Town
  • Mark Roberts 58' (OG)
1 - 2 Full time
Warrington Town
  • Matthew Grivosti 31'
  • Matthew Grivosti 44'
Att. 604
Hyde United
  • Thomas Pratt 11'
  • Thomas Pratt 53'
  • Thomas Pratt 64'
3 - 2 Full time
Scarborough Athletic
  • Luca Colville 26'
  • Luca Colville 74'
Att. 299
Lancaster City
0 - 2 Full time
Matlock Town
  • Liam Hughes 41'
  • Reece Kendall 53'
Att. 452
Mickleover
  • Andrew Wright 42'
1 - 3 Full time
Stalybridge Celtic
  • Marcus Dackers 6'
  • Marcus Dackers 36'
  • Jake Burton 38'
Att. 365
Nantwich Town
  • Daniel Cockerline 10' (Pen)
  • Connor Heath 41'
2 - 3 Full time
Morpeth Town
  • Liam Noble 53'
  • Liam Noble 55'
  • Liam Noble 73'
Att. 2151
South Shields
0 - 1 Full time
Buxton
  • Ashley Chambers 78'
Att. 531
Whitby Town
  • Jacob Hazel 18'
1 - 3 Full time
Stafford Rangers
  • James O'Neill 15'
  • Jake Charles 25' (Pen)
  • Thomas Tonks 81'
Att. 801
Witton Albion
  • Callum Saunders 71'
  • Robert Hopley 80'
2 - 3 Full time
FC United of Manchester
  • Andrew Baker 48'
  • Cian Hayes 62'
  • Gregory Hall 90' (OG)

Northern Premier League - East

Att. 292
Bridlington Town
0 - 0 Full time
Hebburn Town
Att. 337
Brighouse Town
  • Laurence Sorhaindo 32'
1 - 1 Full time
Worksop Town
  • Ben Turner 56'
Att. 152
Lincoln United
0 - 1 Full time
Shildon A.F.C.
  • Michael Sweet 83'
Att. 412
Liversedge
  • Kurt Harris 33'
  • Gavin Allott 35'
  • Nicholas Walker 59'
  • Nicholas Walker 90'
4 - 2 Full time
Stockton Town
  • Michael Roberts 48'
  • Kevin Hayes 70'
Att. 161
Pickering Town
0 - 4 Full time
Cleethorpes Town
  • Jordon Cooke 7'
  • Tim Lowe 56'
  • Laurence McKay 77'
  • Luke Lofts 82'
Att. 287
Pontefract Collieries
  • Gavin Rothery 78'
1 - 5 Full time
Tadcaster Albion
  • Romario Vieira 29' (Pen)
  • Desmond Amponsah 36'
  • Romario Vieira 43'
  • Edward Church 45'
  • Edward Church 68'
Att. 879
Sheffield FC
  • Charlie Reaney 50'
  • Marc Newsham 85'
2 - 1 Full time
Dunston
  • Jake Stafford 8'
Att. 161
Stocksbridge Park Steels
  • Scott Ruthven 41'
  • Luke Mangham 90' (Pen)
2 - 2 Full time
Marske United
  • Adam Boyes 42'
  • Craig Gott 68' (Pen)
Att. 119
Yorkshire Amateur
0 - 0 Full time
Frickley Athletic

Northern Premier League - Midlands

Att. 357
Belper Town
  • Alex Peterson 41'
  • Prince Mancinelli 51'
  • Nathan Curtis 63'
  • Jonathan Margetts 73'
  • Craig Nelthorpe 80'
5 - 0 Full time
Bedworth United
Att. 456
Corby Town
  • Elliot Sandy 75'
1 - 2 Full time
Chasetown
  • Jack Langston 20'
  • Joey Butlin 79'
Att. 159
Daventry Town
0 - 4 Full time
Cambridge City
  • Jarid Robson 10'
  • Ryan Sharman 45'
  • Ryan Sharman 59' (Pen)
  • Taylor Parr 62'
Att. 932
Halesowen Town
0 - 1 Full time
Ilkeston Town
  • Zak Goodson 8'
Att. 194
Histon
0 - 2 Full time
Yaxley
  • Matthew Sparrow 21'
  • Ross Watson 77'
Att. 136
Loughborough Dynamo
  • Alex Steadman 49'
1 - 4 Full time
Coleshill Town
  • Samuel Moore 17' (Pen)
  • Amarvir Sandhu 19'
  • Liam Molesworth 25'
  • Joshua Mansell 56'
Att. 272
Shepshed Dynamo
0 - 0 Full time
Stamford
Att. 131
Soham Town Rangers
0 - 6 Full time
Carlton Town
  • Tom Maddison 23' (Pen)
  • Kieran Knight 30'
  • Tyler Blake 45'
  • Aaron Opoku 70'
  • Aaron Opoku 82'
  • Tom Maddison 84' (Pen)
Att. 133
Sporting Khalsa
  • James McGrady 6'
  • Jumaane Meggoe 25'
2 - 0 Full time
Spalding United
Att. 197
Wisbech Town
  • Toby Allen 12'
  • Danny Draper 43'
2 - 2 Full time
Sutton Coldfield Town
  • Maxwell Brogan 13'
  • Callum King-Harmes 35'

Northern Premier League - West

Att. 573
Clitheroe
  • Zack Clarke 7'
  • Harrison Burke 22'
2 - 1 Full time
Widnes
  • John McGrath 85' (Pen)
Att. 348
Colne
0 - 2 Full time
Bootle
  • Ben Hodkinson 6'
  • Ben Hodkinson 48'
Att. 297
Glossop North End
  • Lee Wilshaw 49'
1 - 1 Full time
Warrington Rylands
  • Joseph Bunney 85'
Att. 235
Kidsgrove Athletic
  • Alex Morris 33'
1 - 3 Full time
Mossley
  • Jordan Butterworth 63'
  • Jack Grundy 81'
  • Andrew Keogh 86'
Att. 556
Leek Town
  • William Saxon 5'
  • Timothy Grice 78'
  • Daniel Trickett-Smith 84'
3 - 0 Full time
Kendal Town
Att. 1311
Marine
  • Ryan Wignall 49'
  • Ryan Wignall 54'
2 - 1 Full time
City of Liverpool FC
  • David Raven 81' (OG)
Att. 531
Prescot Cables
  • Mackenzie O'Neill 18'
1 - 2 Full time
1874 Northwich
  • Jack Irlam 28'
  • Ashley Woods 75'
Att. 298
Ramsbottom United
  • Jamie Rother 20'
  • Thomas Hartley 53'
  • Hugo Rodriguez 72'
  • Samuel Twist 78'
4 - 0 Full time
Newcastle Town
Att. 406
Trafford
  • Adam Rooney 16'
  • Alfie Belcher 59'
  • Michael Burke 71'
3 - 0 Full time
Market Drayton Town
Att. 667
Workington
  • Daniel Wordsworth 4'
  • Bradley Carroll 22'
2 - 4 Full time
Runcorn Linnets
  • Ryan Brooke 2'
  • Thomas Marsh-Hughes 39'
  • Oladapo Olarewaju 81'
  • Rhian Hellaway 86'

Wednesday 20 October 2021

Manchester Premier Cup 21-22 - First Round

Att. 150
AVRO
  • Joe Rathbone 4'
  • Liam Ellis 27' (Pen)
  • Liam Ellis 33'
  • Liam Ellis 64'
  • Oumar Camara 78'
5 - 2 Full time
Radcliffe
  • Matthew Crothers 59'
  • Jean-Louis Akpa Akpro 73'

Mid Cheshire District FA Senior Cup 21-22 - Semi-Final

Att. 214
Barnton
  • Ross Avies 17'
  • Matty Waller 52'
2 - 0 Full time
1874 Northwich

Tuesday 19 October 2021

Northern Premier League - East

Att. 200
Bridlington Town
  • Andrew Norfolk 47'
1 - 1 Full time
Frickley Athletic
  • Daniel Burns 33'
Att. 263
Cleethorpes Town
  • Jack McMenemy 46'
  • Oliver Donald 51'
  • Joshua Batty 90'
3 - 1 Full time
Stocksbridge Park Steels
  • Lewis Whitham 21'
Att. 225
Hebburn Town
  • Thomas Potter 85'
1 - 3 Full time
Brighouse Town
  • Laurence Sorhaindo 4'
  • Zephaniah Thomas 30'
  • Laurence Sorhaindo 37'

Northern Premier League - Midlands

Att. 206
Spalding United
  • Gregory Smith 45'
  • Jordan Macleod 72'
  • Jordan Macleod 81'
  • Gregory Smith 84'
4 - 3 Full time
Soham Town Rangers
  • Benjamin Seymour-Shove 11'
  • Benjamin Seymour-Shove 27'
  • Samuel Mulready 52'

Lancashire FA Challenge Trophy 21-22 - First Round

19:45
AFC Blackpool
  • Jacob Gregory 57'
  • Jacob Gregory 82'
2 - 6 Full time
Bamber Bridge
  • Nathan Pond 20'
  • Sheldon Green 29'
  • Finlay Sinclair-Smith 44'
  • Matthew Dudley 48'
  • Matthew Dudley 61'
  • Matthew Thomson 71'

The Emirates FA Cup 21-22 - Fourth Qualifying Round Replay

Att. 1017
Buxton
  • Benjamin Milnes 73'
  • Diego De Girolamo 96'
  • Diego De Girolamo 109'
3 - 1 Full time
Kettering Town
  • Kyle Perry 58'
Att. 1713
FC Halifax Town
  • JACK VALE 65'
1 - 0 Full time
Pontefract Collieries
Att. 1135
Gateshead
  • ADAM CAMPBELL 53'
  • Cedwyn Scott 67'
  • Dan Ward 85'
3 - 2 Full time
Marske United
  • Matthew Tymon 69'
  • Adam Boyes 90'
Att. 1637
Morpeth Town
  • Ryan Donaldson 57'
1 - 3 Full time
York City
  • Kurt Willoughby 18'
  • Kurt Willoughby 30'
  • Kurt Willoughby 53'
Att. 1192
Wrexham
  • Paul Mullin 21'
  • Paul Mullin 47'
2 - 0 Full time
Marine

Sheffield & Hallam Senior Cup 21-22 - Second Round

Att. 144
Ecclesfield Red Rose 1915
0 - 3 Full time
Worksop Town
  • Robert Guilfoyle 16'
  • Connor Smythe 24'
  • Ben Tomlinson 89'

Manchester Premier Cup 21-22 - First Round

Att. 203
Glossop North End
  • Jamie Rainford 40'
1 - 2 Full time
Hyde United
  • Cameron Fogerty 12'
  • Thomas Pratt 66'
Att. 139
Irlam
  • John Main 61' (Pen)
1 - 2 Full time
Mossley
  • Andrew Keogh 43'
  • Mason Fawns 90'

Durham Senior Cup 21-22 - Second Preliminary Round

Att. 114
Shildon
  • Michael Sweet 7'
  • Dean Thexton 16'
  • Michael Sweet 25'
  • Michael Sweet 60'
4 - 1 Full time
Dunston
  • Scott Heslop 22'

Birmingham Senior Cup 21-22 - First Round

Att. 168
Sutton Coldfield Town
  • Alex Smith 11'
  • Reece Gibson 12'
  • Emem Jones 34'
  • Harry Eden 40'
4 - 1 Full time
Birmingham City
  • Jordan James 48'

Cheshire Senior Cup 21-22 - First Round

Att. 222
Witton Albion
  • Robert Hopley 18'
1 - 3 Full time
Winsford United
  • Ryan Jackson 4'
  • David Short 33'
  • Dylan Chalice 76'

Saturday 16 October 2021

Northern Premier League - Premier

Att. 226
Ashton United
  • Thomas Bentham 29'
  • Ionut-Casian Anghel 84'
2 - 1 Full time
Nantwich Town
  • Connor Heath 5'
Att. 239
Atherton Collieries
  • Matthew Gillam 80' (Pen)
1 - 2 Full time
Mickleover
  • Andrew Dales 59'
  • Stuart Beavon 90'
Att. 254
Basford United
  • Matthew Thornhill 37' (Pen)
  • Aaron O'Connor 45'
2 - 0 Full time
Hyde United
Att. 1744
FC United of Manchester
0 - 1 Full time
Grantham Town
  • Jonathan Wafula 34'
Att. 1364
Matlock Town
0 - 1 Full time
South Shields
  • Darius Osei 62'
Att. 457
Radcliffe
  • Robert Grant 7'
  • Robert Grant 28' (Pen)
2 - 0 Full time
Lancaster City
Att. 781
Scarborough Athletic
  • Ashley Jackson 13'
  • Lewis Maloney 39'
  • Michael Coulson 69'
3 - 2 Full time
Witton Albion
  • William Jones 5'
  • Callum Saunders 73'
Att. 550
Stafford Rangers
0 - 0 Full time
Gainsborough Trinity
Att. 447
Stalybridge Celtic
  • Nathan Pond 37' (OG)
1 - 2 Full time
Bamber Bridge
  • Robert Apter 63'
  • Finlay Sinclair-Smith 64'
Att. 401
Warrington Town
0 - 0 Full time
Whitby Town

Northern Premier League - East

Att. 378
Cleethorpes Town
  • Scott Vernon 15'
  • Scott Vernon 38'
  • Tim Lowe 46'
3 - 1 Full time
Sheffield FC
  • Max Rhodes 45'
Att. 378
Dunston
  • Sado Djalo 23'
  • Jake Stafford 31'
  • Lee Mason 76'
3 - 0 Full time
Yorkshire Amateur
Att. 523
Hebburn Town
  • Owen Sheriff 8' (OG)
  • Connor Bell 36'
2 - 1 Full time
Lincoln United
  • Rob Smith 78'
Att. 284
Shildon A.F.C.
  • Dean Thexton 11'
  • Joe Posthill 33'
  • Dean Thexton 58'
3 - 1 Full time
Brighouse Town
  • Harrison Beeden 26'
Att. 517
Stockton Town
  • Jamie Owens 53'
  • Michael Roberts 67' (Pen)
  • Kevin Hayes 89'
  • Michael Roberts 90'
4 - 1 Full time
Pickering Town
  • Lewis Taylor 26'
Att. 200
Tadcaster Albion
  • Romario Vieira 9'
  • Romario Vieira 59'
2 - 1 Full time
Bridlington Town
  • Brett Agnew 6'
Att. 359
Worksop Town
  • James Baxendale 5'
  • Liam Hardy 21'
  • Liam Hardy 58'
3 - 2 Full time
Stocksbridge Park Steels
  • Luke Mangham 11'
  • Luke Mangham 56'

Northern Premier League - Midlands

Att. 167
Bedworth United
0 - 0 Full time
Wisbech Town
Att. 173
Cambridge City
  • Jarid Robson 64'
  • Ryan Sharman 87'
  • Ryan Sharman 90' (Pen)
3 - 3 Full time
Shepshed Dynamo
  • John King 37'
  • Ben Starkie 38'
  • Ben Starkie 83'
Att. 144
Carlton Town
  • Kieran Knight 30'
  • Kieran Knight 33'
  • Toby Moore 41'
  • Kieran Knight 87'
4 - 1 Full time
Loughborough Dynamo
  • Courey Grantham 40'
Att. 464
Chasetown
  • Aaron Ashford 24'
1 - 0 Full time
Histon
Att. 145
Coleshill Town
  • Kai Tonge 5'
  • Kai Tonge 8'
  • Samuel Moore 56'
  • Samuel Moore 90'
4 - 2 Full time
Corby Town
  • James Clifton 58'
  • James Clifton 68'
Att. 552
Ilkeston Town
  • Aman Verma 63'
  • Alexander Troke 67'
  • Patrick Webb 69'
3 - 1 Full time
Soham Town Rangers
  • Alistair Conway 31'
Att. 324
Spalding United
  • Stefan Broccoli 90'
1 - 1 Full time
Daventry Town
  • Nathanial Gosnal-Tyler 7'
Att. 186
Sutton Coldfield Town
  • Jack Burgess 23'
  • Jordan Francis 61'
2 - 1 Full time
Sporting Khalsa
  • Joshua McKenzie 44'
Att. 121
Yaxley
  • Daniel Cotton 80' (Pen)
1 - 5 Full time
Halesowen Town
  • Christopher Lait 10'
  • Kyle Finn 24'
  • Daniel Brookes 39'
  • Richard Gregory 59'
  • Richard Gregory 76'

Northern Premier League - West

Att. 246
1874 Northwich
  • Ashley Woods 13'
1 - 2 Full time
Colne
  • William Hasler-Cregg 53'
  • Reece Webb-Foster 90'
Att. 451
Bootle
  • Matthew Hamilton 48'
  • Tom Peterson 63'
  • Michael Carberry 90'
3 - 0 Full time
Prescot Cables
Att. 286
City of Liverpool FC
0 - 0 Full time
Trafford
Att. 101
Market Drayton Town
0 - 0 Full time
Glossop North End
Att. 421
Mossley
0 - 0 Full time
Clitheroe
Att. 145
Newcastle Town
  • Jack Van Der Laan 34' (Pen)
1 - 1 Full time
Workington
  • Matthew Clarke 42'
Att. 599
Runcorn Linnets
  • Ryan Brooke 29'
  • Oladapo Olarewaju 85'
  • Iwan Murray 89'
  • Iwan Murray 90'
4 - 0 Full time
Ramsbottom United
Att. 202
Warrington Rylands
  • Declan Walker 62'
  • Kane Drummond 75'
  • Callum Dolan 83'
3 - 0 Full time
Kidsgrove Athletic
Att. 156
Widnes
  • John McGrath 72'
1 - 2 Full time
Leek Town
  • Daniel Trickett-Smith 15'
  • Timothy Grice 80'

The Emirates FA Cup 21-22 - Fourth Qualifying Round

Att. 1218
Kettering Town
  • Alex Brown 20'
  • Callum Powell 43'
2 - 2 Full time
Buxton
  • Diego De Girolamo 61'
  • Diego De Girolamo 90'
Att. 1941
Marine
  • Owen Watkinson 78'
1 - 1 Full time
Wrexham
  • Jordan Davies 90'
Att. 1320
Marske United
0 - 0 Full time
Gateshead
Att. 1429
Pontefract Collieries
0 - 0 Full time
FC Halifax Town
Att. 3002
Stockport County
  • RYAN CROASDALE 35'
  • PATRICK MADDEN 72' (Pen)
  • SCOTT QUIGLEY 82'
3 - 0 Full time
Stamford
Att. 2258
York City
  • MARK BECK 26'
1 - 1 Full time
Morpeth Town
  • Ben Sayer 76'

Friday 15 October 2021

Northern Premier League - East

Att. 1005
Ossett United
0 - 5 Full time
Liversedge
  • Nicholas Walker 45'
  • Joseph Walton 48'
  • Oliver Fearon 51'
  • Nicholas Walker 85'
  • Nicholas Walker 90'

Wednesday 13 October 2021

Sheffield & Hallam Senior Cup 21-22 - Second Round

Att. 441
Hallam FC
  • Keiron Watson 2'
  • James Gregory 13'
  • Keiron Watson 25'
  • Max Pemberton 54'
4 - 2 Full time
Frickley Athletic
  • Piteu Crouz Chidrick 16'
  • Piteu Crouz Chidrick 60' (Pen)

Cumberland Senior Cup 21-22 - First Round

Att. 222
Workington AFC
  • Rowan Roache 41'
  • Reuben Jerome 58'
  • Reuben Jerome 118'
  • Reuben Jerome 120'
  • Reuben Jerome 120' (Pen)
5 - 4 Full time
Whitehaven
  • Bobby Carter 37'
  • Ben Powell 90' (Pen)
  • Owen Woodburn 97'
  • Ben Powell 107'
After extra time

Tuesday 12 October 2021

Northern Premier League - Premier

Att. 471
Bamber Bridge
  • Nathan Pond 89'
1 - 2 Full time
Atherton Collieries
  • Elliot Rokka 7'
  • Aaron Smith 76'
Att. 353
Basford United
  • Brad Gascoigne 2'
1 - 3 Full time
Buxton
  • Jamie Ward 36'
  • Joshua Granite 54'
  • Jamie Ward 68'
Att. 221
Grantham Town
  • Thierry Latty-Fairweather 62'
1 - 3 Full time
Matlock Town
  • Finley Shrimpton 5' (OG)
  • Alexander Byrne 37'
  • Alexander Byrne 90'
Att. 440
Hyde United
  • Ciaran Summers 69'
1 - 3 Full time
Radcliffe
  • Robert Grant 5'
  • Adam Dawson 73'
  • Kole Hall 90'
Att. 582
Lancaster City
  • Robert Wilson 34' (Pen)
1 - 0 Full time
FC United of Manchester
Att. 345
Mickleover
0 - 0 Full time
Stafford Rangers
Att. 319
Nantwich Town
  • Joel Stair 23'
1 - 1 Full time
Warrington Town
  • Jordan Buckley 71'
Att. 2125
South Shields
  • Nathan Lowe 59'
  • Sam Hodgson 82'
2 - 0 Full time
Morpeth Town
Att. 1140
Whitby Town
  • Bradley Fewster 17'
  • Liam Cooke 23'
  • Marcus Giles 45' (Pen)
3 - 0 Full time
Scarborough Athletic
Att. 325
Witton Albion
  • Callum Saunders 55'
1 - 0 Full time
Ashton United

Northern Premier League - East

Att. 367
Marske United
  • Craig Gott 17'
  • Adam Wheatley 33'
  • James Fairley 51'
  • Glen Butterworth 90'
4 - 1 Full time
Brighouse Town
  • Adam Wheatley 53' (OG)
Att. 158
Pontefract Collieries
0 - 1 Full time
Stocksbridge Park Steels
  • Sam Finlaw 42'
Att. 300
Worksop Town
0 - 3 Full time
Dunston
  • Daniel Capewell 38'
  • Terence Galbraith 52' (Pen)
  • Sado Djalo 61'

Northern Premier League - Midlands

Att. 180
Loughborough Dynamo
  • Courey Grantham 51'
1 - 1 Full time
Halesowen Town
  • Simeon Cobourne 63'

Northern Premier League - West

Att. 291
City of Liverpool FC
0 - 1 Full time
1874 Northwich
  • Joseph Woolley 25'
Att. 841
Marine
  • Niall Cummins 13'
  • Neil Kengni Kuemo 57'
  • Neil Kengni Kuemo 62'
3 - 0 Full time
Kidsgrove Athletic
Att. 427
Prescot Cables
0 - 1 Full time
Widnes
  • John McGrath 59'
Att. 535
Runcorn Linnets
  • Ryan Brooke 14'
  • Ryan Brooke 22'
2 - 0 Full time
Newcastle Town

Manchester Premier Cup 21-22 - First Round

Att. 116
Wythenshawe Town
  • Matthew Bryan 43'
  • Jan Palinkas 53'
2 - 3 Full time
Trafford
  • Curtis Miller 10'
  • Alfie Belcher 77'
  • Curtis Miller 90'

Saturday 9 October 2021

Northern Premier League - Premier

Att. 301
Atherton Collieries
  • Joel Amado 45'
  • Matthew Gillam 90' (Pen)
2 - 1 Full time
Matlock Town
  • Callum Chippendale 74'
Att. 1927
FC United of Manchester
0 - 2 Full time
Nantwich Town
  • Daniel Cockerline 73'
  • Sean Cooke 75'
Att. 612
Gainsborough Trinity
  • Harry Coates 34' (OG)
1 - 1 Full time
Ashton United
  • Adam Senior 87'
Att. 245
Grantham Town
  • Jonathan Wafula 90'
1 - 2 Full time
Bamber Bridge
  • Ewan Bange 6'
  • Isaac Sinclair 75'
Att. 546
Hyde United
0 - 1 Full time
Lancaster City
  • Thomas Kilfin 86'
Att. 357
Mickleover
0 - 4 Full time
Morpeth Town
  • Andrew Johnson 5'
  • Andrew Johnson 23'
  • Ben Sayer 37'
  • Sam Hodgson 90'
Att. 494
Radcliffe
  • Jack Baxter 45'
  • Ben Rydel 80'
2 - 3 Full time
Buxton
  • James Hurst 32'
  • Warren Clarke 37'
  • Ashley Chambers 90'
Att. 2139
South Shields
0 - 1 Full time
Basford United
  • Stefan Galinski 45'
Att. 690
Stafford Rangers
0 - 1 Full time
Scarborough Athletic
  • Nathan Cartman 70'
Att. 670
Warrington Town
  • Jordan Buckley 11'
  • Sean Williams 81' (Pen)
  • Benjamin Hough 90'
3 - 0 Full time
Stalybridge Celtic
Att. 563
Whitby Town
0 - 1 Full time
Witton Albion
  • Callum Saunders 23'

The FA Trophy 21-22 - Second Qualifying Round

Att. 301
1874 Northwich
  • Jake Parker 50'
1 - 1 Full time
Marine
  • Joshua Solomon-Davies 82'
Marine win 1 - 4 on penalties.
Att. 360
Bedford Town
  • Hugh Alban-Jones 10'
  • LEWIS MICCIO 32'
  • Hugh Alban-Jones 58'
  • Rene Howe 68'
  • Craig Mackail-Smith 88'
5 - 0 Full time
Cambridge City
Att. 281
Bridlington Town
  • Daniel Earl 26'
  • Daniel Earl 69'
  • Leon Dawson 89'
3 - 3 Full time
Sheffield FC
  • Marc Newsham 42'
  • Max Rhodes 52'
  • Luke Hall 82'
Bridlington Town win 5 - 4 on penalties.
Att. 421
Bury Town
0 - 2 Full time
Wisbech Town
  • Danny Draper 43'
  • Dylan Edge 71'
Att. 144
Carlton Town
  • Niall Davie 77'
1 - 1 Full time
Bedworth United
  • James Harrison 7'
Carlton Town win 5 - 4 on penalties.
Att. 879
Chasetown
0 - 0 Full time
Halesowen Town
Chasetown win 4 - 2 on penalties.
Att. 192
City of Liverpool FC
0 - 1 Full time
Colne
  • Olatunde Bayode 9'
Att. 258
Cleethorpes Town
0 - 2 Full time
Shildon
  • Dean Thexton 78'
  • William McCamley 84'
Att. 583
Clitheroe
  • Cole Lonsdale 23' (Pen)
1 - 1 Full time
Liversedge
  • Gavin Allott 7'
Liversedge win 9 - 10 on penalties.
Att. 74
Coleshill Town
  • Kai Tonge 25'
  • Giovanni Dainty 40'
2 - 3 Full time
Newcastle Town
  • Challis Johnson 32'
  • James Askey 53'
  • Jack Van Der Laan 80'
Att. 524
Corby Town
  • James Clifton 28'
  • Jordan O'Brien 54'
  • Stephen Diggin 67'
  • James Clifton 71'
  • Stephen Diggin 76'
5 - 3 Full time
Histon
  • Edward Rolph 6'
  • Joshua Dawkin 78'
  • Edward Rolph 80'
Att. 160
Daventry Town
0 - 0 Full time
Ilkeston Town
Ilkeston Town win 1 - 4 on penalties.
Att. 93
Kendal Town
0 - 3 Full time
Yorkshire Amateur
  • Adam Priestley 26'
  • Thomas Fagan 43' (OG)